საპენსიო სააგენტომ 2024 წლის საინვესტიციო შედეგები შეაჯამა და წლიური ანგარიშის პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიება სასტუმრო „პარაგრაფში“ გაიმართა და ამავდროულად პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა საპენსიო სააგენტოს სოციალურ პლატფორმებზე.
საქართველოს ეროვნული ბანკი ავრცელებს განცხადებას, რომლის თანახმადაც გარკვეულ მედიასაშუალებებში ვრცელდება დეზინფორმაცია თითქოს ქვეყანაში Visa და Mastercard-ის შეზღუდვა იგეგმება.
ეროვნული ბანკი პროექტზე მუშაობს, რომელიც ლარის გადარიცხვებზე VISA-ს და Mastercard-ის გავლენას შეამცირებს. ამის შესახებ სებ-ის ვიცე-პრეზიდენტმა ეკატერინე გალდავამ კომიტეტზე განაცხადა.
2025 წლის იანვარ-თებერვალი კომერციულმა ბანკებმა და მიკრობანკებმა 462.064 ლარის წმინდა მოგება მიიღეს.
საბანკო სექტორში განთავსებული დეპოზიტების (ბანკთაშორისი დეპოზიტების გარდა) მოცულობამ 2025 წლის თებერვლის ბოლოსათვის 57.979 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 978.1 მლნ ლარით, 5.7%-ით მეტია წინა თვის ბოლოს არსებულ მაჩვენებელზე.
„საქართველოს საბანკო ასოციაციის“ კიბერუსაფრთხოების კოორდინატორი ინგა ქარჩავა განმარტავს, რა სქემით მოქმედებენ ბოლო პერიოდში კიბერ თაღლითები და მომხმარებლებს რეკომენდაციას აძლევს, არ შეიყვანონ შეტყობინებით მიღებულ ბმულებში საკუთარი საბანკო მონაცემები.
მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების მიერ ერთ მსესხებელზე გაცემული კრედიტის ლიმიტი, 100 000 ლარიდან 200 000 ლარამდე გაიზრდება, - ცვლილებებს პარლამენტის საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტმა მხარი პირველი მოსმენით, კითხვების გარეშე დაუჭირა.
საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო ქონების გადასახადის ესტონურ მოდელზე მუშაობს.
საქართველოს საპენსიო ფონდის უმაღლესი ხელმძღვანელი ორგანოს, მმართველობითი საბჭოს შესარჩევი კონკურსი დასრულდა - შესარჩევმა კომისიამ 8 საუკეთესო კანდიდატი გამოავლინა. შერჩეულ კანდიდატთა შორის 3 უცხოელი და 5 ქართველი პირი შეირჩა.
ინფორმაცია „ქართუ ბანკის" თითქოსდა სპეციალურად დაჯარიმების შესახებ, არის სრული სპეკულაცია და მოსახლეობის განზრახ შეცდომაში შეყვანას ემსახურება, - ამის შესახებ ეროვნული ბანკის განცხადებაშია ნათქვამი.